Who is Who: Μάριος Παναγίδης - Γενικός Διευθυντής Υπ. Ενέργειας

Ποιος είναι ο Γενικός Διευθυντής του Υπουργείου Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας

ΓΡΑΦΕΙ Η
ΞΕΝΙΑ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ

Ο Μάριος Παναγίδης γεννήθηκε στη Λεμεσό.

Εξασφαλίζοντας υποτροφία από το ΙΚΥ Ελλάδος, φοίτησε στην Αθήνα στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο όπου και ειδικεύτηκε στην Πολιτική Μηχανική.

Ο κ. Παναγίδης ξεχώρισε για το ήθος και την επίδοσή του και για τα 5 χρόνια φοίτησης του στο Πολυτεχνείο, από το οποίο και βραβεύτηκε με το Βραβείο Βραβείο «ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ».

Οι σπουδές όμως και η εκπαίδευση δεν σταμάτησαν εκεί για τον κ. Παναγίδη, αφού αργότερα απέκτησε και μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Δημόσια Διοίκηση.

Το πλούσιο βιογραφικό του απαριθμεί αρκετές θέσεις στη δημόσια υπηρεσία αλλά μαρτυρεί ταυτόχρονα πως είναι ένας άνθρωπος που έχει και άλλα ενδιαφέροντα.

Για παράδειγμα όπως είπε στην Brief, υπήρξε ιδρυτικό μέλος - υπεύθυνος Μηχανικός Διάσωσης και Εκπαίδευσης από το 1999 και τμηματάρχης Εθελοντικής Ομάδας Διάσωσης Πολιτικής Άμυνας, ενώ έχει εκπαιδευτεί ως Μηχανικός Διάσωσης από την Πυροσβεστική Υπηρεσία του Μαϊάμι.

Από την 1η Σεπτεμβρίου του 2019, κατόπιν απόφασης του Υπουργικού Συμβουλίου,  ο κ. Μάριος Παναγίδης είναι ο Γενικός Διευθυντής του Υπουργείου Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας.

Παράλληλα είναι υποψήφιος διδάκτωρ στη Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Σήμερα ο κ. Παναγίδης διαμένει στη Λευκωσία.

>>> Όλες οι προσωπικότητες που παρουσίασε η στήλη Who is Who <<<

ΣΠΟΥΔΕΣ

  • Κατέχει πτυχίο στην Πολιτική Μηχανική, από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (1986-1991), από όπου φοίτησε με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών Ελλάδος (ΙΚΥ) 

  • Επίσης απέκτησε μεταπτυχιακό τίτλο επιπέδου Μάστερ στην Πολιτική Μηχανική, με κατεύθυνση Δομοστατικού Μηχανικού με ειδίκευση στην εδαφοδυναμική.

  • Επιπλέον απέκτησε μεταπτυχιακό τίτλο επιπέδου Μάστερ στη Δημόσια Διοίκηση, με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών Κύπρου (ΙΚΥΚ), στο Cyprus International Institute of Management (CIIM), το 2004

  • Επίσης, έχει εκπαιδευτεί ως Μηχανικός Διάσωσης από την Πυροσβεστική Υπηρεσία του Μαϊάμι (Miami Date Fire Service, Σεπτέμβριος 2000, Μάρτιος 2001), με υποτροφία του Ιδρύματος Fulbright (Short Term Scholarship) 

ωω

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ

Είναι ο Γενικός Διευθυντής στο Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας.  

Παράλληλα από τον Οκτώβριο του 2015 είναι υποψήφιος διδάκτωρ στη Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Προηγουμένως διετέλεσε Γενικός Διευθυντής στο Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας (από 15/10/2019 μέχρι 31/8/2020). 

Διετέλεσε Έπαρχος στην Επαρχιακή Διοίκηση Λευκωσίας του Υπουργείου Εσωτερικών (από 23 Μαρτίου 2015 μέχρι 14 Οκτωβρίου 2019),

 Αναπληρωτής Έπαρχος στην Επαρχιακή Διοίκηση Λευκωσίας (από 1η Σεπτεμβρίου 2013 μέχρι 22 Μαρτίου 2015) και 

Αναπληρωτής Έπαρχος Επαρχιακή Διοίκηση Κερύνειας (από την 1η Σεπτεμβρίου 2013 μέχρι τις 2 Μαρτίου 2015). 

Από την 1η Νοεμβρίου 2012 μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2013, διετέλεσε Αναπληρωτής Έπαρχος στην Επαρχιακή Διοίκηση Λάρνακας.

 Από 15 Μαρτίου 2008 μέχρι 22 Μαρτίου 2015 κατείχε την οργανική θέση Προϊστάμενου Τεχνικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Εσωτερικών.

 Έχει διατελέσει, επίσης, Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών στην Επαρχιακή Διοίκηση Λευκωσίας (1995-2008), ενώ εργάστηκε και στον ιδιωτικό τομέα ως σύμβουλος μελετητής σε μεγάλο αρχιτεκτονικό γραφείο της Λευκωσίας (1991-1995).

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ:

  • Με Απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου συμμετείχε ως μέλος στο Διοικητικό Συμβούλιο του Κυπριακού Οργανισμού Διαχείρισης Αποθεμάτων Πετρελαιοειδών (ΚΟΔΑΠ), στο Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού Γεωργικής Ασφάλισης (ΟΓΑ) και στο Πολεοδομικό Συμβούλιο. 

  • Επιπρόσθετα, διετέλεσε μέλος της Τεχνικής Επιτροπής Διαχείρισης Κρίσεων για την επίλυση του Κυπριακού Προβλήματος, εκ μέρους του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας.

  •  Περαιτέρω, υπήρξε εκπρόσωπος της Κυπριακής Δημοκρατίας σε Ευρωπαϊκές Επιτροπές όπως η Μόνιμη Επιτροπή Τεχνικών Έργων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (Standing Committee for Construction), η Ευρωπαϊκή Επιτροπή Αρμοδίων Αρχών για την Επιτήρηση της Αγοράς των προϊόντων δομικών κατασκευών (European Committee of Competent Market Surveillance Authorities of Construction Products) η Ευρωπαϊκή Κοινοπραξία Οικοδομικού Ελέγχου (CEBC),

  •  Καθοδηγητική Επιτροπή για Εκπαιδευτική Πολιτική και Πρακτική του Συμβουλίου της Ευρώπης και Ομάδα Υψηλού Επιπέδου για την Εκπαίδευση και Κατάρτιση. 

>>> Όλες οι προσωπικότητες που παρουσίασε η στήλη Who is Who <<<

ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

  • Β. Τμηματάρχης Εθελοντικής Ομάδας Διάσωσης Πολιτικής Άμυνας (Ιδρυτικό μέλος από το 1999 - Υπεύθυνος Μηχανικός Διάσωσης και Εκπαίδευσης)

  • Πρόεδρος κλάδου Τεχνικών Υπηρεσιών Υπουργείου Εσωτερικών (2003-2006)

  • Γραμματέας κλάδου Τεχνικών Υπηρεσιών Υπουργείου Εσωτερικών (2007-2013)

  • Μέλος Γενικού Συμβουλίου ΠΑ.ΣΥ.ΔΥ (2003-2013).

  • Πρόεδρος και Μέλος του Συμβουλίου Προσφορών του Υπουργείου Εσωτερικών

  • Πρόεδρος και Μέλος της Τμηματικής Επιτροπής Αλλαγών και Απαιτήσεων του Υπουργείου Εσωτερικών

  • Πρόεδρος του Συμβουλίου Υδατοπρομήθειας Λάρνακας (1/11/2012 -28/2/2013)

  • Πρόεδρος του Συμβουλίου Υδατοπρομήθειας Λευκωσίας (1/9/2013 -14/10/2019)

  • Πρόεδρος Συμβουλίου Επισκέψεων και Ευημερίας Ασθενών Νοσοκομείου Λάρνακας (1/11/2012 - 28/2/2013)

  • Πρόεδρος Συμβουλίου Επισκέψεων και Ευημερίας Ασθενών Γενικού Νοσοκομείου Λευκωσίας (1/9/2013 - 14/10/2019)

  • Πρόεδρος Συμβουλίου Επισκέψεων και Ευημερίας Ασθενών Νοσοκομείου Αρχιεπίσκοπος Μακάριος Γ’ (1/9/2013 -14/10/2019)

  • Πρόεδρος Συμβουλίου Επισκέψεων και Ευημερίας Ασθενών Νοσοκομείου Αθαλάσσας (1/9/2013 -14/10/2019)

  • Μέλος του Συμβουλίου Φυλακών (1/9/2013 - 31/1/2019)

  • Πρόεδρος Συμβουλίου Φυλακών (1/2/2019 - 14/10/2019)

  • Αντιπρόεδρος της Συμβουλευτικής Επιτροπής Διαχείρισης Υδάτων ΣΕΔΥ (1/9/2013 - 14/10/2019)

  • Κέντρο Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης ΕΤΕΚ – Εξωτερικός Συνεργάτης

  • Μέλος της Θρονικής Επιτροπής Ιεράς Μητρόπολης Ταμασσού και Ορεινής (2014- Σήμερα)


 

Tags
​​​​​​​Ξένια Προδρόμου